YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen “Veteriner Hekimlikte Bahar Günleri 5’’

‘’ 2. Uluslararası Çiftlik Hayvanlarında Fertilite ve Meme Sağlığı Kongresi’’  26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki  Nuh’un Gemisi adlı otelde gerçekleştirildi.

Çoğunluğu çiftlik veteriner hekimleri ile serbest çalışan veteriner hekimler ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 350 kişiyi bir araya getiren kongrede, fertilite ve meme sağlığı konuları ile ilgili bilimsel ve teknolojik son gelişmelerin paylaşılarak, bu konuların karşılıklı olarak da tartışılması sağlanmıştır. 1. Gün süt sığırı işletmelerindeki mastitis kontrolündeki güncel stratejiler, teşhis ve tanısında yeni yöntemlere vurgu yapıldı. 2. gün sütçü işletmelerinde fertilite problemleri, problemin yönetiminde klinik kazanımlar ve yeni tedavi yöntemleri konularında bilgilendirmeye olanak sağlayan bir kongre olmuştur.

Veteriner biyoteknoloji veya Veteriner Fakültelerinin akademik birimlerinde konuyla ilgili yapılan her türlü bilimsel araştırma ve sonuçlarını kapsayan bilgi ve bildiriler bu kongrenin içinde paylaşıldı.

CMA Biyoteknoloji ve ilaç firması olarak Yönt. Kur. Bşk. Sayın Cemal Kaya ve Saha Müdürü Ahmet Çelikoğlu CMA kongre standında;

‘’Barsağı Korursanız, Tüm Vücudu Korurusunuz’’ sloganı ile ruminantlarda ilk olarak probiyotik, prebiyotik, enzim içerikli ZymFlor Ruminant adlı ürünü standında tanıtmıştır.

Türkiye’de hayvancılığın geleceği olan buzağı, kuzu ve oğlak ishalleri geri dönüşü olmayan kayıplara hatta ölümlere neden olmaktadır. Bu ihtiyacı görerek ruminant barsak florasından elde edilen Probiyotik ve biyofermet içeren Zoentero adlı ürünü kongre standında tanıtmıştır. Barsak sağlığının tam korunmasında yeni nesil biyoteknolojik bu ürünün, ‘’artık buzağılar ölmesin’’ tezini tam anlamıyla desteklemesi ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlaması için çalışmaktadır.

Ruminantlarda prebiyotik, vitamin, mineral ve aminoasitten oluşan ve tüm olumsuz yaşam şartlarında hayvanlara yüksek direnç sağlayacak dörtlü kombinasyonlu efervesan toz şeklinde ürünü Bio-AminoVit Ruminat’ı kongre standından sunmuştur.

Yine ABD’den Sikatrizan ve göbek kordonu kurutucu Super 7, Polanya’dan açık yara ve operasyon yaralarına direk uygulanabilen epitelizan yara bakım ürünü Chitopan, Almanya’dan buzağılarda sıvı elektrolit kaybını karşılayan Boviferm Plus, ZoeMint Cream ve ZoeMint sprey ile meme sağlığını, Hollanda’dan İnchoof Jel ile ayak sağlığını destekleyen spesifik özellikleri olan biyoteknolojik ürünleri kongrede sunmuştur.

2. Uluslararası Çiftlik Hayvanlarında Fertilite ve Meme Sağlığı Kongresi

CMA Biyoteknoloji olarak her yerde, her zaman yanında olduğumuz meslektaşlarımıza bu gibi kongre, sempozyumlarda destek olmak bizi her zaman gururlandıracaktır.

Cemal KAYA

Veteriner Hekim

CMA Yön. Kur. Bşk.